fbpx
skip to Main Content

Instagram: Statystyki. Podstawa budowania profilu i zasięgów.

Statystyki Instagram’a to bardzo pożyteczne narzędzie, które mówi wszystko o tym jak nasi odbiorcy reagują na nasz przekaz marketingowy.

Instagram: statystyki – pojedynczy post

Instagram statystyki 3

Statystyki na Instagramie znajdziemy w kilku miejscach. Podstawowe informacje o statystykach każdego posta zobaczymy klikając na link „zobacz statystyki” właśnie przy wybranym poście. Na pierwszy rzut oka Instagram informuje nas o tym:

 •    ile osób polubiło nasz post
 •    ile komentarzy znalazło się pod postem
 •    ile razy udostępniono post
 •    ile razy post został zapisany

Warto zastanowić się szczególnie nad dwoma ostatnimi parametrami, czyli udostępnieniami    oraz zapisami posta    . Jeśli nasz post generuje dużo udostępnień i zapisów to znak, że treść i/lub zdjęcie nie tylko przypadło do gustu osobom, którym się wyświetliło ale zainteresowało je na tyle, że zapisały je lub podały dalej. To bardzo dużo mówi o jakości naszego contetntu! Dalej mamy równie ważny wskaźnik, czyli liczba działań podjętych z poziomu posta. Im większy wskaźnik tym lepiej! W sekcji interakcje dowiemy się do ilu osób dotarł nasz post. Na pewno od razu zauważycie, że posty, których nie promujecie docierają w większości (między 93% a 97%) do osób obserwujących Wasz profil. Zasięg poza nimi praktycznie nie istnieje. To niestety kwestia algorytmów Instagrama. Jesli chcemy, żeby nasze posty trafiały poza naszych followersów, to musimy je promować i płacić za to Instagramowi. Alternatywą jest generowanie tak interesujących treści, żeby nasi followersi masowo je udostępniali dalej. To trudne ale możliwe. Wszystko zależy od Waszych pomysłów.

Instagram: statystyki – porównanie postów

Przechodząc do panelu statystyk w ustawieniach naszego profilu mamy trzy główne zakładki:

 • zawartość – tutaj sprawdzimy wyniki każdego (rozbudowany panel dla każdego z postów) posta, który kiedykolwiek został opublikowany na naszym Instagramie
 • aktywność – tutaj zobaczymy kiedy nasi followersi (i nie tylko oni) oglądają nasze posty i jakie zasięgi generujemy
 • grupa odbiorców – tutaj mamy dane demograficzne odnośnie naszych followersów

Zawartość

Ta karta poza wyświetlaniem statysty dla poszczególnego posta ma bardzo przydatną funkcję przeglądu całego naszego Instagrama. Wybieramy opcję – zobacz wszytko i mamy przed sobą poukładane posty po kolei z kolejności największych zasięgów. Co więcej możemy dowolnie wybierać sobie metryki według których posty będą pokazywane w statystyce. Np. możemy zobaczyć, które posty generowały najwięcej interakcji takich jak telefony od klientów. Dzięki takim analizom możemy doszukiwać się reguł w zachowaniu naszych followersów. Dla przykładu, w przypadku jednego z naszych klientów, dokładnie biura podróży, okazało się, że najlepsza konwersję kontaktu klientów mają posty, na których są informacje o rodzinnych tureckich hotelach ze zdjęciami zjeżdżalni. Kiedy indziej, dla naszego klienta z branży tekstylnej okazało się, że najwięcej osób odwiedza stronę internetową klienta po obejrzeniu postów z męską bielizną sportową. Taka analiza zajmuje trochę czasu ale wnioski z niej płynące są nie do przecenienia.  W zakładce zawartość mamy również podział na posty, relacje i promocje. W przypadku relacji, gdy mamy ponad 10tyś followersów możemy umieszczać linki do naszych materiałów znajdujących się poza Instagramem (sklep internetowy, blog, strona internetowa). Właśnie w tej zakładce możemy sprawdzić jakie materiały najlepiej przyciągają naszych followersów i potencjalnych klientów i jakie najlepiej zachęcają do przejścia na nasze strony/sklepy/blogi.

Aktywność i grupa odbiorców

W zakładce aktywność sprawdzimy jak wygląda aktywność naszych followersów w poszczególnych dniach, kiedy chętniej oglądają nasze posty, a kiedy mniej chętniej. Trudno jednoznacznie ocenić te parametry, bo wpływ na nie ma przede wszystkim atrakcyjność naszych postów. Zakładka grupa odbiorców ma dla nas szczególnie istotne informacje demograficzne. Dowiemy się z nich w jakiej grupie wiekowej znajduje się najwięcej naszych odbiorców, gdzie mieszkają i jak przedstawia się ich rozkład ze względu na płeć. Mają takie dane dużo łatwiej będzie nam kreować odpowiedni przekaz w social mediach. Taka analiza może również pokazać, że materiały które publikujemy docierają nie do takiej grupy odbiorców, która nas interesuje. W przypadku Instagrama częstym błędem jest kierowanie przekazu do zbyt młodego odbiorcy, który poza obejrzeniem zdjęć nie będzie zainteresowany zakupem naszych usług czy produktów. W takim przypadku jak najszybciej zmienić należy zmienić strategię publikacji.

Instagram: statystyki – nie ma jednego podejścia

To w zasadzie wstępny opis statystyk Instagrama. Każdą kartę i każdy parametr można i należy dokładnie przeanalizować i zastanowić się jak możemy wykorzystać je w promowaniu naszego biznesu. Inne statystyki będą nas interesować jeśli chcemy sprzedawać produkty i zależy nam na jak najczęstszym linkowaniu do naszego sklepu, inne jeśli sprzedajemy usługi i zależy nam na jak najczęstszym kontakcie bezpośrednim z klientem, a jeszcze inne jeśli budujemy świadomość marki na jej wczesnym etapie.

Statystyka Cię przeraża? Zostaw to nam.

Przygotujemy i wdrożymy strategię marketingową w social mediach dla Twojej marki.

  Co możemy dla Ciebie zrobić?

  #leadgeneration
  #landingpage
  #social_media
  #mailing
  #kreacja

  Dlaczego saledesk?

  #indywidualne_podejście
  #wymierne_efekty
  #szybkie_działanie
  #profesjonalizm
  #elastyczność

  Nasz HQ:

  al. Wojska Polskiego 52
  05-800
  Pruszków

  Back To Top