fbpx
skip to Main Content

Hashtagi na Instagramie

Hashtagi, czyli oznaczenia treści, miejsc, tematów o których mówić ma nasz post to podstawa pracy z Instagramem. Sprawdź jak poprawnie ich używać. 

Hashtagi na Instagraemie: czy używać?

Hashtagi wymyślone zostały aby łatwiej filtrować treści na Instagramie. Klikając w lupkę na dole aplikacji mamy możliwość wyszukiwania interesujących nas treści. To własnie tam wpisujemy frazę „kotki” gdy szukamy zdjęć uroczych małych kociaków.

Aplikacja poza wyszukiwaniem kont, w nazwie których znajduje się wyszukiwana fraza, podaje nam również #kotki, czyli listę zdjęć (postów) znaczonych właśnie takim hastagiem.

Jeśli zatem odpowiednio oznaczymy nasz post #kotki, to przy wyszukiwaniu właśnie takiego hashtagu pojawi się nasze zdjęcie.

To bardzo dobry sposób na podkreślenie najważniejszych treści w naszych postach i sposób dotarcia do klientów. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której klienci szukający na Instagramie inspiracji do urządzenia domu wpisują w okno wyszukiwania hashtagi takie jak #architekt, #architektwnętrz, #architekturawnętrz, czy #projektmieszkania.

Hashtagi na Instagramie: jak używać?

Oznaczając swoje posty odpowiednimi hastagami trzeba zachować kilka zasad, dzięki którym zmaksymalizujemy zasięg posta i nie będziemy trafić z nim w wyszukiwania osób, które nie są zainteresowane naszymi produktami lub usługami.

Adekwatność – jeśli prowadzimy bloga o architekturze, to powinniśmy używać hashtagów związanych z naszym profilem i adekwatnych do konkretnego zdjęcia, takich jak wspomniane wcześniej #architekt, #architektwnętrz, #architekturawnętrz, czy #projektmieszkania. W naszym odczuciu używanie odpowiednich hastagów to klucz do dotarcia do odpowiednich klientów. Należy unikać oznaczania treści hashtagami zbyt ogólnymi, które mogą przyciągnąć więcej osób ale jednocześnie nie będą to osoby zainteresowane naszymi treściami.

Ilość – każdy post może zawierać maksymalnie 30 hashtagów. W Internecie znajdziecie mnóstwo dyskusji na temat tego jaka jest optymalna liczba znaczników # na jeden post. Najczęściej pojawia się informacja o 11 hashtagach ale nigdy nie została potwierdzona oficjalnie przez Instagram. Zalecamy więc używać właśnie w granicach 11 # ale też bez przesady jeśli będzie trochę więcej jeśli tylko są one rzeczywiście dopasowane do Waszego posta.

Jakość! – wpisując każdy konkretny hashtag na Instagramie, program wyświetla nam liczbę postów, które już sa oznaczone właśnie tym znacznikiem. Tutaj warto zastanowić się, nad tym czy chcemy używać takich hashtagów, które są popularne i przyciągną teoretycznie dużo zainteresowanych osób, czy lepiej postawić na te mniej popularne ale za to lepiej oddające to o czym piszecie.

Hashtagi na Instagramie: najczęstsze błędy!

Jeśli zatem hashtagi mogą przyciągnąć naszych klientów, to co może pójść nie tak? Kilka podstawowych błędów przedstawiamy poniżej.

Brak hastagów – tak to zdarza się naprawdę często! To zaprzepaszczenie możliwości Instagrama

Zbyt ogólne – najpopularniejsze w Polsce hashtagi (na 30.04.2020, za tagsfinderem):

 • #poland
 • #polishgirl
 • #love
 • #polska
 • #instagood
 • #photooftheday
 • #photography
 • #polishboy

użycie ich w poście, może owszem przyciągnąć do niego dużo osób, ale z drugiej strony będą to osoby zupełnie przypadkowe, gdyż takimi hashagami można znaczyć praktycznie każde zdjęcie…

Zbyt mało popularne i zbyt precyzyjne – odwrotność poprzedniego przykładu. Użycie hashtagu #kucznasadowysiódemka owszem może przyciągnąć do naszego posta miłośników kluczy nasadowych ale prawdopodobieństwo, że ktoś wpisze taki hashtag w okienko wyszukiwania jest naprawdę małe.

Hashtagi na Instagramie: własny hashtag

Często spotykamy się z sytuacją, gdy firma każdy post oznacza swoim „ndywidualnym” hashtagiem, takim jak dla przykładu: #podróżezPiotrkiem.

Trudno jednoznacznie powiedzieć czy jest to dobra czy zła strategia. Jeśli rzeczywiście ów Piotrkowi uda się przeniknąć do świadomości swoich klientów na tyle, żeby wiedzieli, że wpisując frazę #podróżezPiotrkiem zawsze znajdą jego posty i co więcej uda się Piotrowi zbudować modę na wpisywanie tego hashtaga to niewątpliwie będzie to sukces. Niemniej takie działania będą wymagały sporo zachodu. Warto spróbować ale nie należy przesadzać i stawiać tylko na jednego, indywidualnego „konia”.

A jak wygląda "polityka" hastagów w Twojej firmie?

Zbudujmy coś ciekawego razem!

  Co możemy dla Ciebie zrobić?

  #leadgeneration
  #landingpage
  #social_media
  #mailing
  #kreacja

  Dlaczego saledesk?

  #indywidualne_podejście
  #wymierne_efekty
  #szybkie_działanie
  #profesjonalizm
  #elastyczność

  Nasz HQ:

  al. Wojska Polskiego 52
  05-800
  Pruszków

  Back To Top